Vítejte na stránkách naší Chovatelské stanice GreenvalleyaliNa úvod .....


Border  Collie,

je pes který  vyniká svojí  inteligencí , učenlivostí , hravostí a obratností. Původně pochází z kopcovitého skotského pomezí pro účely nahánění ovcí z pastvin nebo převádění velkých stád z jednoho místa na druhé.

Nebývá moc dobrým hlídačem , protože velmi dobře vychází i s cizími lidmi, ale za to vás  dokáže  rozesmát i v těch nejhorších chvílích.  Ráda se učí , miluje různé druhy sportů , proto se hodí  pro aktivní majitele , kteří budou mít dostatek času se jí  plně věnovat.

Border Collie je i skvělý společník na dlouhé procházky , výlety , protože její energie je naprosto nevyčerpatelná, ale  přesto před koupí štěněte by jste si měli ujasnit , zda  vyhovuje vašim požadavkům.

O nás


Nacházíme se nedaleko obce Choustník , zajímavostí  je zřícenina  hradu Choustník asi jeden kilometr od stejnojmenné obce v okrese Tábor.


Stojí na vrcholu dominantního vrchu  v nadmořské výšce 660 m  uvnitř  přírodní rezervace Choustník. Hrad je v Česku ukázkou tzv. ganerbenburgu, neboli hradu tvořeném více jádry, ve kterých sídlilo několik různých majitelů.

Zřícenina hradu byla necitlivě zrestaurována a zpřístupněna veřejnosti. Věž hradu slouží jako rozhledna.

Od roku 1958 je chráněná jako kulturní památka ČR.

Naše chovatelská stanice Greenvalleyali se zabývá chovem Border Collie  od roku  2017
V současné době  máme dvě chovné feny  Betty z Košic nar. 12.05.2014 a Agilu Greenvalleyali ( slyšící na jméno Any) nar. 30.05.2018. 

Náš chov jsme obohatili o štěně fenečky  Debbii Greenvalleyali ( slyšící na jméno Didi) nar. 05.05.2021, kterou plánujeme v roce 2023 uchovnit a zařadit do našeho chovu.  Naše feny  mohou trávit čas venku na zahradě i u nás doma. K dispozici mají venkovní kotec i interiér našeho domu ....

Věnujeme se různým aktivitám mezi které patří:  agility, frisbee, obedience, mushing pro každodenní venčení i výlety.

Chov

Náš chov nejsou jen štěňata narozená a vychovaná v naší Chovatelské stanici, ale především rozmyšlené spojení dvou jedinců, kterému předchází dlouhá příprava. Krycího psa si nevybíráme jen podle exteriéru, ale především i podle zdravotního stavu. Náš záměr je pro chov zdravých potomků obou rodičů. To jak bude naše štěňátko dále prospívat záleží také na jeho novém majiteli, jeho ambicích, plánech , ale také na jeho péči ,výživě a zodpovědnosti. My se staráme, aby naše štěňátka měla ten nejlepší start do života a ostatní už můžeme ovlivnit pouze vhodným výběrem nového majitele.

 


Porod

Před porodem je  fena s námi doma, kde má připravený porodní box. Týden před porodem měříme fence 2x denně teplotu, která může naznačit blížící se porod. Před porodem i v době porodu máme telefonický kontakt s naší Vet., která je ochotná pomoci s porodem v  jakoukoliv denní či noční hodinu. Každý porod je individuální a jedinečný.

Po porodu dopřeju feně klid a pohodu, aby se mohla pomazlit se svými štěňátky.

Druhý den nechávám zkontrolovat naší  fenu  i  štěňata na Vet., abych měla jistotu o jejich dobrém zdravotním stavu.


Odchov štěňat

Štěňata jsou do 4 týdnů odchovaná v domě a pak si pomalu zvykají na venkovní prostředí na naší zahradě, kde mají k dispozici oplocený velký výběh pro jejich bezpečnost s dřevěnou prolézačkou a se spoustou hraček, které  jsou  vhodná pro malá štěňata.

Na noc jsou vždy štěňata v domě kde mají svůj pelíšek pro klidný spánek, který  je zabezpečený ohrádkou pro odchov štěňat.

Štěňata jsou ve stálém kontaktu s člověkem, dětmi a druhou fenou , která jim dělá dokonalou chůvu.

Kladu velký důraz na socializaci štěňat před odchodem do nových domovů. Od  4 - 5 týdne  zvykám štěňata na venčení mimo domov, což se i rychle naučí. Dále jsou zvyklá na hluk elekro-spotřebičů v domácnosti a venku na zahradní techniku.  

Štěňata jsou pravidelně odčervená v  2, 4 , 6 a 8  týdnu jejich věku. Očkování a čipování probíhá v 7 týdnu s další prohlídkou  naší Vet.lékařkou, která zhodnotí zdravotní stav štěňátek se zápisem do  euro-pasu.

V případě, že by se objevila jakákoliv odchylka od standartu , bezodkladně o tom informuji nového majitele a má možnost se rozhodnout zda má o štěně stále zájem a nebo bude nabídnuto dalšímu zájemci .

Vždy s majiteli jednám na rovinu a otevřeně.

Každý nový majitel dostává kupní smlouvu s kopií PP obou rodičů štěňat, euro-pas, Back Home,  hračku a vzorek krmiva na které jsou štěňata zvyklá.

Originál PP je buď přiložen ke smlouvě a nebo zaslán po obdržení z  Plemenné knihy - ČMKU doporučeně na adresu nového majitele štěněte.

 

  Povaha  a  charakteristika   Border Collie


Charakteristika

Velmi pozorný, živý, obratný a vytrvalý pes.  Je přátelský k lidem i zvířatům, oddaný svému pánovi. Řadí se mezi nejmoudřejší plemena a učí se velmi rychle. Neustálou činností je přímo posedlý.   

Povaha

Border Collie je velmi chápavý pes, což  je  typická vlastnost pro ovčáckého psa . 

Je známá blesku rychlými reakcemi. Je velmi milá , přátelská a bystrá. Sleduje reakce svého pána, aby dokázala ihned reagovat. Mimořádně oddané plemeno vyniká poslušností k příkazům, však potřebuje cítit i vztah ze strany svého majitele, či rodiny.

ideální prostředí

Border Collie má velmi ráda děti. Tato vlastnost, stejně jako její poslušnost a oddanost z ní činí vynikajícího rodinného psa.

Přesto byste ji neměli držet jen v bytě či rodinném domě, kde nemá dostatek volného prostoru na běhání.

Speciální nároky

Border Collie vyžaduje hodně pozornosti , činnosti a zaměstnání. Bez jakékoliv činnosti je nezvládnutelná. Třeba jí denně věnovat i několik hodin, cvičit ji, nebo účastnit se různých sportů či jiných aktivit. Ty využívané a časté jsou agility, frisbee, flybal a jiné...

Border Collie je sice časově náročná, ale každý si jí musí zamilovat  pro její skvělou povahu. 

  
Rezervační podmínky 


V případě projeveného zájmu o štěně  je závazná rezervace až po zaplacení zálohy. Rezervační zálohu lze zaplatit hotově a nebo

na účet chovatele (štěňátko je rezervováno až po připsání částky). Poté Vám bude vystaveno potvrzení  zaplacené zálohy a štěně bude rezervované v naší Chovatelské stanici.


V případě, že zájemce o štěně zruší rezervaci, záloha zůstává chovateli na péči o štěně a nebude zájemci vrácená.

Pokud nedojde k plnění závazku ze strany chovatele,  např. odchylka od standartu, nemoc, úhyn štěněte a nebo pochybnosti o péči štěněte ze strany zájemce je záloha vždy vrácená zpět zájemci o štěně.

Zbývající část dohodnuté ceny za štěně bude předem doplacená na účet chovatele a nebo zaplacená hotově při podpisu kupní smlouvy o prodeji štěněte.


Při předání a podpisu kupní smlouvy je nový majitel vždy informován o zdravotním stavu ,vývoje štěněte a současných povahových vlastností,  krmení , očkování,  odčervení, čipování  i s dalším termínem očkování a odčervení  štěněte, které bude uvedeno  v euro-pasu.

V případě, že se nemůžete dostavit pro štěně osobně, sdělte tuto skutečnost chovateli. Zároveň si připravte plnou moc úředně oveřenou. Dále prosím budoucí majitele ,aby si naplánovali den a čas předání štěňátka nebo návštěvy v naší Chs. tak ,aby počítali i s komplikacemi na  silnicích. Pokud zájemci přijedou na předání  či návstěvu pozdě  komplikují tím program , čas i ostatním zájemcům o štěně.... Podmínky chovatele


Pokud  se nový majitel do budoucna rozhodne o potomky u  dospělého jedince Border Collie  je  podmínkou chovatele, že oba rodiče musí být   chovný/chovná   a tudíž štěňata budou vždy  s Průkazem původu (PP).

 Hodně  štěstí při výběru štěňátka  a  spoustu krásných chvilek s Vašim  čtyřnohým parťákem,kamarádem....

Vám  přeje   Alena Svačinová .